Spray Foam Roofing – system izolacji dachu metodą natryskową.
Izolacja natryskowa jest to nanoszona hydrodynamicznie ciecz na wcześniej przygotowane podłoże. W tym celu stosuje się urządzenia dwuskładnikowego dozowania, które zapewniają dokładne wypełnienie najmniejszych szczelin. W ciągu kilku sekund ciecz rozpręża się aż 30-krotnie, jednocześnie przekształcając się w twardą powłokę zamknięto-komórkowej piany poliuretanowej. W efekcie tworzy się jednolita, bezszwowa struktura zewnętrznego poszycia dachu.
Nasze systemy zaczynają proces żelowania już w ciągu kilku sekund po kontakcie z podłożem. Raptowne pęcznienie i stygnięcie zapewnia gazoszczelną, suchą i powiązaną z podłożem, monolityczną warstwę termo i hydroizolacyjną. Poliuretan jest materiałem lekkim, dzięki czemu nie przeciążamy konstrukcji dachowej.
Poliuretanowa izolacja natryskowa przoduje na świecie od ponad 35 lat. Stosowana jest na zewnętrznych połaciach dachowych i wewnątrz nowopowstających i remontowanych obiektów. Powszechnym skutkiem dla użytkowników naszych systemów izolacji natryskowej dachu jest redukcja kosztów grzewczo-klimatyzacyjnych wahająca się między 30% a 70% w skali roku, a także wyeliminowanie nakładów finansowych na okresowe wymiany lub remonty tradycyjnych, izolacyjnych pokryć dachowych.
Po zainstalowaniu odpowiedniej warstwy piany poliuretanowej następuje kolejny natrysk w postaci ochronnej powłoki polimocznikowo-elastomerowej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie przed promieniami UV oraz mechanicznymi uszkodzeniami warstwy poliuretanu na dachu. Dodatkowo wzmacnia ona hydroizolacyję budynku. System charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wyjątkową żywotnością w długotrwałym użytkowaniu.
Polimocznik elastomerowy U-210 nanoszony bezpośrednio na powierzchnię zewnętrznej połaci dachowej stanowi jednolitą (brak łączeń) i niezwykle trwałą powłokę hydroizolacyjną, odporną na warunki atmosferyczne, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
Zalety termoizolacji dachów metodą natryskową pianą poliuretanową:
- można ją stosować niemal w każdym miejscu, bez względu na warunki termiczne,
- skutecznie oddziela od siebie ekstremalnie różne środowiska termiczne,
- zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku w czasie chłodnych pór roku, tym samym ogranicza jego utratę i obniża koszty eksploatacji obiektu w sezonie grzewczym,
- stanowi barierę przeciwko gorącemu powietrzu w czasie ciepłych pór roku, tym samym pozytywnie wpływa na oszczędność związaną z projektowaniem bądź działaniem systemu klimatyzacji.
Żywotność i serwisowanie
Szacowana żywotność izolacji dachu metodą natryskową do dziś nie jest znana. Okresowo serwisowana – co 10 – 15 lat, przy odpowiednim czyszczeniu, gruntowaniu i uzupełnianiu, rzadziej odnowieniu, może służyć znacznie dłużej, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Oczywiście nie oznacza to, ze możemy zrezygnować z okresowych przeglądów. Inspekcja dachu powinna odbywać się raz na rok. Częściej, jeżeli w danym okresie występują ekstremalne zdarzenia pogodowe, które mogą przyczynić się do mechanicznego uszkodzenia izolacji. Miejscowe usterki powstałe na skutek uszkodzenia mechanicznego bądź nieuwagi podczas wykonywania prac dachowych w łatwy sposób można usunąć przy pomocy wypełniacza elastomerowego. Uszkodzenia o średnicy powyżej 8 cm wymagają powtórnej aplikacji w miejscu usterki.
Przebywanie na dachu z zainstalowaną izolacją natryskową
Z racji zastosowania wyłącznie produktów o zwiększonej gęstości powierzchnia izolacyjna bez problemu wytrzymuje nacisk chodzenia i standardowe czynności konserwacyjne. Mimo niewielkiej wagi całego systemu, struktura posiada odpowiednie parametry wytrzymałości na nacisk i rozciąganie. Nasza firma zajmuje się również instalacją dodatkowej warstwy zabezpieczającej w postaci stuprocentowego polimocznika elastorowego. Z racji jego wysokiej gęstości 100kg/m3, grubości 1,0-2,55 mm, a także twardości i ścieralności z dodatkową rozciągliwością, stanowi on skuteczną ochronę przed różnego rodzaju uszkodzeniami.
Nie wszystkie firmy branżowe są w stanie poradzić sobie z profesjonalną i kompleksową usługą, jaką jest położenie zewnętrznej izolacji dachu metodą natryskową.
Koszty specjalistycznego sprzętu dla aplikacji dachowych znacznie przewyższają możliwości przeciętnej firmy. Jednak urządzenia to nie wszystko. Stosując najnowsze technologie niezbędne jest doświadczenie, polegające na ocenie stanu faktycznego i przygotowywaniu podłoża. Poziom umiejętności naszych pracowników możemy śmiało określić jako ponadstandardowy. Do tego wszystkiego dochodzi wiedza techniczna dotycząca poprawnego przetwarzania, nanoszenia i doboru odpowiednich, wysokiej jakości poliuretanów i elastomerów w odniesieniu do połaci dachowych. W celu uzyskania profesjonalnej usługi należy skorzystać z pomocy dobrze wyposażonej, przeszkolonej i wyspecjalizowanej firmy takiej, jak nasza.